מצבי משבר

מצבי משבר

לאורך החיים אנו חווים קשיים ומשברים שונים ולכל אדם דרך ייחודית להתמודד איתם. משבר מתאר מצב לחץ המעמיד בפני האדם אתגרים אשר מפרים את האיזון בחייו: פיטורין, גירושין, אובדן, חולי ואפילו שינויי חיים חיוביים כמו חתונה או הולדת ילד . התגובות למשבר שונות מאדם לאדם, יש מי שיזעק בקול גדול והמשבר אצלו יהיה גלוי מאוד לעין. אחרים עלולים להסתגר, להתכנס בתוך דיכאון ואיפוק. תגובות שכיחות נוספות הן: הפרעות בשינה, בהרגלי התזונה, בלבול, ייאוש, פחד, אשמה, חוסר אונים ועוד. פעמים רבות המשבר משפיע בו זמנית על תחומי חיים רבים ופוגע בתפקוד הרגשי, הקוגניטיבי וההתנהגותי.
ייעוץ והכוונה יכולים לסייע בהחזרת תחושת השליטה, במתן לגיטימציה לתחושות האכזבה, הכעס והתסכול, להפחית חרדה במצב של אי ודאות ואף להוות נקודת מפנה והזדמנות לצמיחה. ייעוץ יכול לסייע לאדם בעיבוד הקשיים, שיקום הכוחות וחיזוק יכולות ההתמודדות, החזרת תחושת האיזון והנורמליזציה ושיפור איכות החיים.

מאמרים בנושא: טיפול במצבי משבר

 • טיפול בהורים מזדקנים

טיפול בהורים מזדקנים

הטיפול בהורה המזדקן הוא משימה מורכבת ולכן יש צורך בהתארגנות משפחתית בכדי לקבל תמיכה רגשית ועזרה פונקציונלית. במקום שיש בו הרבה חוסר אונים, אשמה, בדידות, וחרדה, הדיאלוג המשפחתי הוא בעל ערך משמעותי. ניתן לשוחח על הקשיים; "כמה קשה להכניס לבית סיעודי", ולקבל החלטות משותפות; "האם להביא עובד זר?". עריכת תאום ציפיות הדדי מסייע להבנה ולבניית טיפול מכבד.

המשך לקרוא...

 • ילדים ומתבגרים - התמודדות עם מוות ואובדן

ילדים ומתבגרים – התמודדות עם מוות ואובדן

ההתייחסות למוות היא טבעית והיא חלק מההתפתחות הרגשית של הילד. ילדים צעירים מתעניינים בנושאים מוחשיים יותר, ילדים בוגרים מתעניינים גם בנושאים מופשטים של משמעות ואמונה. המאמר מתאר כיצד משתפים את הילד באירוע מוות שקרה ומהם ביטויים חיצוניים בהתמודדות ילדים ומתבגרים עם אובדן.

המשך לקרוא...

 • הסתגלות בקרב ילדים להורים גרושים

הסתגלות בקרב ילדים להורים גרושים; סיכון או סיכוי

גירושין הוא תהליך ארוך, מטלטל ופוגע, לפחות באופן זמני, בכל בני המשפחה. גירושין נתפסים כמשבר מפני שהם מערערים את המערכת המשפחתית, מפרים את האיזון הקיים ופוגעים בתפקוד בני משפחה. התייחסות החברה כלפי גירושין הפכה מקובלת והתערערה האמונה בנוגע להשארת התא המשפחתי השלם לטובת רווחת הילדים. קיימת הבנה כי פעמים רבות מצבם הרגשי של הילדים הגרים בבתים עם מתחים הינו חמור יותר מאשר הליך גירושין.

המשך לקרוא...

 • אובדן הדייר בבית אבות

אובדן הדייר בבית אבות

המעבר של האדם המבוגר אל בית האבות מתרחש כאשר האדם או משפחתו חשים כי הוא אינו יכול להישאר בביתו. האיזון מתערער ויש פגיעה בתחושת הביטחון והיציבות של האדם. כאשר אדם זקוק לעזרה וחש תלוי פיזית ורגשית במשפחתו וסביבתו, חל שינוי במאזן הכוחות שמצריך התארגנות מחדש.

המשך לקרוא...

 • חוויות ההגירה והעלייה לארץ מנקודת מבטם של ילדים ובני נוער

חוויות ההגירה והעלייה לארץ מנקודת מבטם של ילדים ובני נוער

חוויות ההגירה והעלייה לארץ מנקודת מבטם של ילדים ובני נוער הגירה ועליה, נחשבים לאירועי חיים משמעותיים בשל היקף ומהות השינויים שעובר הפרט. ניתן לדמות את התהליך הנורמטיבי של אדם שנעקר מתרבות אחת ועושה מאמצים להיקלט בתרבות אחרת לתהליך ההתמודדות עם משבר ולתהליך של אובדן ואבל.

המשך לקרוא...

 • ניצולי שואה זקנים בארץ

ניצולי שואה זקנים בארץ

קבוצת הניצולים מקרב כלל אוכלוסיית הזקנים בישראל פגיעה במיוחד, שכן בהיותם זקנים הם נדרשים להתמודד עם הטראומה שחוו בעברם והן עם תהליך הזקנה. פעמים רבות, לאחר ששנים רבות שמרו על עצמם הניצולים מפני מגע עם טראומת השואה, צפים ועולים סיוטים וזיכרונות בשלב בו מופיעה הזקנה, הידרדרות במצב הגופני והפרישה מהעבודה. זאת ועוד, הזקנה מחלישה את עמידותם של מנגנוני ההגנה של האדם, וכעת נותרים הניצולים חשופים ופגיעים יותר מתמיד.

המשך לקרוא...

 • כיצד מדברים עם ילדים על מצבי חירום ולחץ?

כיצד מדברים עם ילדים על מצבי חירום ולחץ?

כאשר משוחחים עם ילדים על מצבי לחץ וחירום שונים- מלחמות, פיגועי טרור אסונות וכדומה, חשוב להתחיל בתיאור העובדות- "בימים האחרונים נשמעו אזעקות באזורים..", אין צורך לגלוש לתיאורים גרפיים או מטאפורות מורכבות אלא להביא את העובדות היבשות הידועות.

המשך לקרוא...

 • מסרים להורים במצב של איום בטחוני

מסרים להורים במצב של איום בטחוני

הילדים חיכו לחופשת הקיץ בתקווה רבה, ויחד עם הוריהם תכננו חופשות, קייטנות, ופעילויות עשירות ומרגשות. באופן מדאיג חלה לפתע הדרדרות במצב הביטחוני, שהתרחבה ליישובים נוספים. התוכניות השתנו, וכך גם תחושת הביטחון האישי ורמת הלחץ והחרדה. אז כהורים מוטרדים, מה ניתן לעשות במצב של איום בטחוני?

המשך לקרוא...

 • אובדנות ונסיונות התאבדות בקרב מתבגרים

אובדנות ונסיונות התאבדות בקרב מתבגרים

כשבני נוער שוקעים במצוקה נפשית וחשים שהם לבד בעולם, התאבדות יכולה להיראות כפתרון היחיד שיגאל אותם מייסוריהם. חשוב להיות ערים לאותות המצוקה שבני נוער משדרים כדי לזהות נטיות אובדניות ולמנוע ניסיונות התאבדות

המשך לקרוא...

 • איך מדברים עם ילדים על יום הזיכרון

איך מדברים עם ילדים על יום הזיכרון?

בשבוע הבא חל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. להורים תפקיד חשוב בעיצוב הזיכרון הקולקטיבי של ילדיהם. לפניכם המדריך המלא כיצד ראוי וכדאי לדבר עם הילדים על יום הזיכרון, איך לענות על שאלות ומה להדגיש בפני הילדים

המשך לקרוא...

 • דור הסנדוויץ: בין הורים מזדקנים לילדים

דור הסנדוויץ': בין הורים מזדקנים לילדים

דור הסנדוויץ': בין הורים מזדקנים לילדים כילדים האמנו שההורים שלנו כל יכולים ויהיו שם תמיד לדאוג לנו. במרוצת השנים אנו מגלים כי אותם הורים שבעבר הערצנו הופכים תלויים בנו יותר ויותר. כיצד מתמרנים בין המחויבות הכפולה כלפי הורים מזדקנים וכלפי ילדינו שלנו?

המשך לקרוא...

 • כיצד לספר לילד ולמתבגר על מחלת הורה?

כיצד לספר לילד ולמתבגר על מחלת הורה?

האם לספר לילדים על מחלת ההורה? מתי לספר? כיצד? התכנים צריכים להיות מותאמים לגיל ולרמה ההתפתחותית של הילד. הסבירו את המצב באופן ברור ופשוט. נסו לדמיין את המצב מעיני הילד, חשבו מה מטריד אותו .

המשך לקרוא...

 • מדינה בפוסט טראומה

מדינה בפוסט טראומה

אנשים עדים לאירועים קשים וחווים חוויות יוצאות דופן, אך רבים מהם מצליחים לעבור את התקופה הקשה והמורכבת ולחזור לתפקוד השגרתי. חלק מן האנשים סובלים מכאב עצום, בעודם נאלצים לחיות שוב ושוב את המראות הקשים שאינם מרפים ואת המחשבות שלא נותנות מנוח.

המשך לקרוא...

ספרים מומלצים

קריאה מעוררת בנו רגשות, מחשבות, הזדהות עם דמויות ונוגעת במקומות רגישים וכואבים שלעיתים קשה לשוחח עליהם באופן ישיר. כאשר אנו קוראים ספרים, אנחנו מביאים למפגש זה את העולם הייחודי שלנו, הסיפור משמש הד לקול הפנימי שבתוכנו.

המשך לקרוא...

 • דימוי עצמי והשפעתו על תהליך האבל

דימוי עצמי והשפעתו על תהליך האבל: חלק ב

דימוי עצמי יכול להשפיע על ההתנהגות וההתמודדות עם הקשיים וההסתגלות מחדש לחיים לאחר האובדן. לילדים בעלי דימוי עצמי נמוך יכולים סילופים מחשבתיים שמקשים עליהם...

המשך לקרוא...

 • דימוי עצמי והשפעתו על תהליך האבל

דימוי-עצמי בילדות ובגיל ההתבגרות: חלק א

הדימוי העצמי משפיע על התפיסה העצמית ומידת הערכה העצמית של הילד. התפיסה העצמית מכילה את דעותיו של הילד על עצמו, גופו, כוחותיו, מגבלותיו, תכונותיו, נקודות החוזק והחולשה ויכולתו להתמודד עם בעיות. כל זאת ביחס לעצמו ובהשוואה לאחרים, וכן מתוך המחשבה כיצד היה רוצה שייתפס בעיני הזולת.

המשך לקרוא...