חולי סרטן ומחלות ממושכות

חולי סרטן ומחלות ממושכות

קבלת האבחנה כי אחד מבני המשפחה חולה במחלת סרטן או במחלה ממושכת אחרת, עשויה להיות בשורה קשה עבור האדם ובני משפחתו. התגובה הראשונית עם קבלת האבחנה יכולה להיות הלם, חוסר אמון, הדחקה וקושי לקלוט מידע בעקבות הטלטלה הרגשית. בהמשך, כאשר החולה מבין באופן מציאותי את משמעות האבחנה עולים לרוב רגשות של דיכאון וחרדה, כולל סימפטומים של- נדודי שינה, חוסר תיאבון וחוסר ריכוז. כאשר מתקבל מידע בהתייחס לאפשרויות הטיפול ועם קבלת תמיכה חברתית ותמיכת הצוות הרפואי קיימת אצל חלק ניכר מהחולים ירידה במצוקה הרגשית.
חלק מהמחקרים מצביעים שלאחר כשנה מהאבחנה, רוב החולים מתמודדים באופן מוצלח עם המחלה ומדווחים על ירידה הדרגתית ברמת המצוקה הרגשית. עם זאת, חלק מהחולים מדווחים על מצוקה רגשית מתמשכת גם לאחר סיום הטיפולים. תגובתו של כל אדם ייחודית ותלויה בסוג המחלה, במערכות התמיכה, במפגש קודם שיש לו עם חולי ובאפשרויות הריפוי.
מחלת הסרטן, הינה אירוע דחק מלחיץ שעשוי להיתפס כטראומה ולגרום לסימפטומים פוסט-טראומטיים, אך יחד עם זאת, גם להיתפס כאתגר. ההתמודדות עם החולי, ועם המשבר עשוי להיות זרז להתפתחות אישית וצמיחה. ההתמודדות עם המחלה יכולה להעניק לאדם הבנה מעמיקה יותר על החיים בכלל ועל חייו האישיים בפרט, למרות הכאב הגדול.
טיפול רגשי בחולים ובבני המשפחה מסייע בהדרכה ובתמיכה, בהתבוננות משותפת בתהליך עיבוד הבשורה וההסתגלות לחיים, בהתמודדות עם חוסר הודאות, שינוי הגוף, שינוי השגרה, קבלת החלטות, תחושת הכאב והבדידות, הלחץ הנפשי והפחדים והתקווה שמעוררת המחלה.

מאמרים בנושא: התמודדות עם סרטן ומחלות ממושכות

  • תהליכי צמיחה והתפתחות בקרב חולי סרטן

תהליכי צמיחה והתפתחות בקרב חולי סרטן

מחלת הסרטן, הינה אירוע דחק מלחיץ שעשוי להיתפס כטראומה ולגרום לסימפטומים פוסט-טראומטיים, אך יחד עם זאת, גם להיתפס כאתגר. ההתמודדות עם החולי, ועם המשבר עשוי להיות זרז לצמיחה ולגדילה.

המשך לקרוא...

  • חרדת מוות בקרב חולי סרטן

חרדת מוות בקרב חולי סרטן

המוות הוא חלק מהחיים, אך חרדת מוות עשויה לתקוף כל אחד מאיתנו. בקרב חולים סופניים או אנשים שאובחנו כחולים במחלה קשה כמו סרטן, עשויה להתעורר חרדת מוות שתשפיע על תהליכי ההחלמה מהמחלה. מהי חרדת מות וכיצד ניתן להתמודד עימה

המשך לקרוא...

  • כיצד לספר לילד ולמתבגר על מחלת הורה?

כיצד לספר לילד ולמתבגר על מחלת הורה?

האם לספר לילדים על מחלת ההורה? מתי לספר? כיצד? התכנים צריכים להיות מותאמים לגיל ולרמה ההתפתחותית של הילד. הסבירו את המצב באופן ברור ופשוט. נסו לדמיין את המצב מעיני הילד, חשבו מה מטריד אותו .

המשך לקרוא...

  • תמיכה בסוף החיים

תמיכה בסוף החיים

תמיכה בסוף החיים נועדה להקל באופן מידי על מצבו ותחושו של החולה. בזמנים של משבר, חולי ואובדן אנשים עשויים לחוש בדידות ופחד. התמיכה נועדה להפחית את הבדידות שחווה החולה, לסייע לו להשיג רגעים של שלווה והשלמה בתקופת ההתמודדות עם המחלה ואל מול המוות ולעזור לאדם בתהליכים המשמעותיים עבורו תוך התאמה לרצונו ולאורח חייו -סגירת מעגלים, לסלוח לעצמך ולאחרים, פרידה.

המשך לקרוא...

ספרים מומלצים

קריאה מעוררת בנו רגשות, מחשבות, הזדהות עם דמויות ונוגעת במקומות רגישים וכואבים שלעיתים קשה לשוחח עליהם באופן ישיר. כאשר אנו קוראים ספרים, אנחנו מביאים למפגש זה את העולם הייחודי שלנו, הסיפור משמש הד לקול הפנימי שבתוכנו.

המשך לקרוא...