התמודדות עם אבל ואובדן

אבל ואובדן

מותו של אדם קרוב ואהוב הוא אירוע קשה ועוצמתי, אשר מערער את מסלול החיים המוכר וכרוך ברגשות כואבים. תחושת האובדן היא אישית, ייחודית, אינטימית ורבים מדווחים כי אין אדם שיוכל להבין אותם, מה שמעצים את בדידותו של האבל.
ההתמודדות עם אבל הינו תהליך של הסתגלות מחדש, זהו תהליך בו לכל אדם יש קצב התמודדות אישי. אבל הוא לא מצב קבוע, אלא תהליך דינמי, אנשים ממשיכים לחיות עם כאב, קשיים וגעגועים, אך האינטנסיביות והעוצמות משתנות לאורך הזמן.
טיפול רגשי מסייע בתהליך ההתמודדות, בהמשך הקשר עם הנפטר, במתן לגיטימציה למגוון רגשות, התנהגויות ומנהגי אבלות. טיפול מסייע לאדם לחיות עם האפשרות של כאב, חסר וגעגוע לאורך החיים, אך גם להסתגל ולהמשיך בחיים ולמצוא משמעות באירוע הקשה שארע.

מאמרים בנושא: התמודדות עם אבל ואובדן

 • מאיפה מתחילים כשהכל נגמר

מאיפה מתחילים כשהכל נגמר?

כשהאובדן הוא משמעותי, אנחנו נושאים את ה"חור", הזה לעד, אבל החור הזה משנה גוון וצורה עם הזמן, ההתמודדות שלנו בטבעה ובעוצמתה דינמית. יש לנו תהליכים והזדמנויות למצוא משמעות באובדן, לשנות דברים בעצמנו, ביחסינו עם אחרים, לפתור קונפליקטים, ללמוד בדיאלוג פנימי לנהל את השיחות שלנו עם יקירנו שנפטרו.

המשך לקרוא...

 • האם אבל הוא מחלה

האם אבל הוא מחלה?

אובדן אדם יקר כרוך ברגשות צער, כעס, אשמה, חרדה וחוסר אונים. עד שנות ה-60 סברו גישות פסיכולוגיות שונות כי אובדן אדם קרוב הוא טראומה פסיכולוגית הדומה לפציעה חמורה.

המשך לקרוא...

 • איש איש ומידת יגונו

איש איש ומידת יגונו

כיצד מתמודדים עם אבל? מה זה טנטולוגיה? האם אבל זה מחלה? משמעות החיים על רקע אובדן, כאשר ילדים מטפלים בהורים ועוד - ערכנו ראיון עם ענבר לבקוביץ, מטפלת בתחומים של אבל, אובדן, מצבי חולי ומשבר

המשך לקרוא...

 • צמיחה ומשמעות מתוך אבדן

צמיחה ומשמעות מתוך אבדן

אירוע מוות הוא אירוע מטלטל שיכול לגרום לחיזוק או להרס של מבני משמעות של האדם. כשהאבדן מתרחש, האדם צריך לארגן מחדש את זהותו ולשאול את עצמו "מי אני אחרי שאיבדתי את האדם היקר לי?"

המשך לקרוא...

 • החיים עם הבור שנפער

החיים עם הבור שנפער

אבל הוא תהליך של הסתגלות מחדש לחיים עם בור שנפער. עם הזמן, אנו לומדים להמשיך את הקשר עם האדם האהוב בדרך שונה, בלב הבשורה המרה על אובדן אדם יקר ומשמעותי היא חוויה קשה ומטלטלת והתגובות לכך מגוונות: הלם, חוסר יכולת להאמין, ניתוק, בכי, זעקות ועוד.

המשך לקרוא...

 • התמודדות עם אובדן בתקופת החגים

התמודדות עם אובדן בתקופת החגים

התמודדות עם אובדן של אדם יקר קשה מאד מדי יום ביומו, אך החגים היא תקופה רגישה וקשה במיוחד להתמודדות. החגים מחזירים אותנו לזיכרונות משפחתיים, לחוויות מהעבר, לניחוחות מוכרים ולטקסים שונים . בכל אלו יכולים להיות חלקים ותמונות כואבות מהאדם היקר לנו שנפטר...

המשך לקרוא...

 • ילדים ומתבגרים - התמודדות עם מוות ואובדן

ילדים ומתבגרים – התמודדות עם מוות ואובדן

ההתייחסות למוות היא טבעית והיא חלק מההתפתחות הרגשית של הילד. ילדים צעירים מתעניינים בנושאים מוחשיים יותר, ילדים בוגרים מתעניינים גם בנושאים מופשטים של משמעות ואמונה. המאמר מתאר כיצד משתפים את הילד באירוע מוות שקרה ומהם ביטויים חיצוניים בהתמודדות ילדים ומתבגרים עם אובדן.

המשך לקרוא...

 • אבדנים באלצהיימר ודמנציה

אבדנים באלצהיימר ודמנציה

הדמנציה היא מסע משפחתי, המשפחה עוברת שלבים שונים בהתמודדות הרגשית. טיפול בבן זוג חולה הינו מורכב ומאתגר. במטפל העיקרי עולה קשת רחבה של רגשות ותחושות- חרדה, מתח, בושה, כעס, אכזבה, דיכאון, בדידות, חוסר אונים, הדחקה, בלבול, ייאוש, אשמה, אמביוולנטיות, עצב, געגועים, ריקנות ועוד.

המשך לקרוא...

 • אובדנות ונסיונות התאבדות בקרב מתבגרים

אובדנות ונסיונות התאבדות בקרב מתבגרים

כשבני נוער שוקעים במצוקה נפשית וחשים שהם לבד בעולם, התאבדות יכולה להיראות כפתרון היחיד שיגאל אותם מייסוריהם. חשוב להיות ערים לאותות המצוקה שבני נוער משדרים כדי לזהות נטיות אובדניות ולמנוע ניסיונות התאבדות

המשך לקרוא...

 • איך מדברים עם ילדים על יום הזיכרון

איך מדברים עם ילדים על יום הזיכרון?

בשבוע הבא חל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. להורים תפקיד חשוב בעיצוב הזיכרון הקולקטיבי של ילדיהם. לפניכם המדריך המלא כיצד ראוי וכדאי לדבר עם הילדים על יום הזיכרון, איך לענות על שאלות ומה להדגיש בפני הילדים

המשך לקרוא...

 • חרדת מוות בקרב חולי סרטן

חרדת מוות בקרב חולי סרטן

המוות הוא חלק מהחיים, אך חרדת מוות עשויה לתקוף כל אחד מאיתנו. בקרב חולים סופניים או אנשים שאובחנו כחולים במחלה קשה כמו סרטן, עשויה להתעורר חרדת מוות שתשפיע על תהליכי ההחלמה מהמחלה. מהי חרדת מות וכיצד ניתן להתמודד עימה

המשך לקרוא...

 • כיצד לספר לילד ולמתבגר על מחלת הורה?

כיצד לספר לילד ולמתבגר על מחלת הורה?

האם לספר לילדים על מחלת ההורה? מתי לספר? כיצד? התכנים צריכים להיות מותאמים לגיל ולרמה ההתפתחותית של הילד. הסבירו את המצב באופן ברור ופשוט. נסו לדמיין את המצב מעיני הילד, חשבו מה מטריד אותו .

המשך לקרוא...

 • אובדן הורה בילדות ובהתבגרות

אובדן הורה בילדות ובהתבגרות

אובדן הורה הוא אחד האירועים הרגשיים הקשים ביותר עבור ילדים בכל גיל, ובעיקר בגילאים צעירים. הקשר של הילד להורה הוא קשר ראשוני ומהותי ביותר וההורה מספק הגנה וביטחון. ההורה משמש מודל להזדהות ולגיבוש הזהות העצמית, אובדנו משפיע משמעותית על חיי הילד או המתבגר.

המשך לקרוא...

 • מבט משפחתי על אירועי אובדן ושכול

מבט משפחתי על אירועי אובדן ושכול

משפחות שונות זו מזו בהתמודדות שלהן עם מוות ואובדן. המשמעות שהמשפחה נותנת לאירוע המוות והאובדן חיונית להבנת האבל של היחיד והמשפחה. בחלק מהמשפחות חסר ידע בנושא או שהבעת הרגשות מצומצמת יותר וכל חבר במשפחה מתכנס בבדידותו.

המשך לקרוא...

 • אבל לא מוכר

אבל לא מוכר

האבל הלא מוכר, אינו מוכר בהקשר סביבתי ותרבותי למערכת האובדן והאבל המוכרת. מערכת המסבירה מהן הנורמות המקובלות בכל סביבה לחבריה. האבל יכול להיות בלתי מוכר בגלל אופי מערכת היחסים, בגלל סוג המוות או בגלל שהחברה לא מזהה צורך להתאבל.

המשך לקרוא...

 • אובדן ושכול בבגרות

אובדן ושכול בבגרות

מותו של אדם קרוב ואהוב הוא אירוע קשה ועוצמתי, אשר מערער את מסלול החיים המוכר וכרוך ברגשות כואבים, כגון: חוסר אונים, חרדה, כעס, עצבות עמוקה. ולמרות שמדובר בחוויה משותפת לכלל האנושות, תחושת האובדן היא אישית, ייחודית, אינטימית ורבים מדווחים כי אין אדם שיוכל להבין אותם, מה שמעצים את בדידותו של האבל.

המשך לקרוא...

 • מדינה בפוסט טראומה

מדינה בפוסט טראומה

אנשים עדים לאירועים קשים וחווים חוויות יוצאות דופן, אך רבים מהם מצליחים לעבור את התקופה הקשה והמורכבת ולחזור לתפקוד השגרתי. חלק מן האנשים סובלים מכאב עצום, בעודם נאלצים לחיות שוב ושוב את המראות הקשים שאינם מרפים ואת המחשבות שלא נותנות מנוח.

המשך לקרוא...

 • שכול הורי

שכול הורי

אובדן ילד הוא אירוע טראומתי עם אבל ממושך לכל החיים. אובדנו של ילד, בכל גיל, הוא אבל קשה ועמוק עבור ההורה. לילד יש נוכחות תמידית בחיי ההורה והוא חלק בלתי נפרד מחיי ההורה השכול. הילד קשור להורה באופן משמעותי ומייצג עבור ההורה חלקים מעצמו, חלקים מבן זוגו, חלקים מהעבר, תקווה לעתיד, מקור לאהבה, שמחה והנאה.

המשך לקרוא...

 • אחים שכולים

אחים שכולים

אובדן של אח שכול כולל בתוכו אבדנים רבים. האח איבד דמות אהובה, הוא מאבד במידה רבה גם את הוריו. הוא מאבד חלק מזהותו הקשורה באחיו, במעמדו החברתי ואת הקשר המורכב, העמוק והאינטימי הקיים בין אחים. חשוב לתת לגיטימציה לאחים השכולים להתאבל, להביע את רגשותיהם וכאבם. הם אינם צריכים להידמות לאח שנהרג או להחליף את מקומו, והם אינם צריכים להפגין חוזק.

המשך לקרוא...

 • אובדן בן - בת זוג

אובדן בן \ בת זוג

אבדן בן/בת זוג היא תופעה שכוללת אובדנים רבים. אבדן אהוב, חבר ושותף לחיים. להורות ולסבתאות, אבדן אינטימיות, אבדן שיגרת חיים ולעיתים אבדן מעמד חברתי וכלכלי. עם זאת, אלמנים ואלמנות מסתגלים לחיים וגם עשויים לחוות תקופת צמיחה מחודשת -חוגים חדשים, חרות כלכלית, מציאת זוגיות שנייה.

המשך לקרוא...

 • תמיכה בסוף החיים

תמיכה בסוף החיים

תמיכה בסוף החיים נועדה להקל באופן מידי על מצבו ותחושו של החולה. בזמנים של משבר, חולי ואובדן אנשים עשויים לחוש בדידות ופחד. התמיכה נועדה להפחית את הבדידות שחווה החולה, לסייע לו להשיג רגעים של שלווה והשלמה בתקופת ההתמודדות עם המחלה ואל מול המוות ולעזור לאדם בתהליכים המשמעותיים עבורו תוך התאמה לרצונו ולאורח חייו -סגירת מעגלים, לסלוח לעצמך ולאחרים, פרידה.

המשך לקרוא...

ספרים מומלצים

קריאה מעוררת בנו רגשות, מחשבות, הזדהות עם דמויות ונוגעת במקומות רגישים וכואבים שלעיתים קשה לשוחח עליהם באופן ישיר. כאשר אנו קוראים ספרים, אנחנו מביאים למפגש זה את העולם הייחודי שלנו, הסיפור משמש הד לקול הפנימי שבתוכנו.

המשך לקרוא...

 • מתבגרים מתמודדים עם מוות ואובדן

מתבגרים מתמודדים עם מוות ואובדן

התמודדות משמעותית עבור המתבגר ומשפחתו הינה המפגש של המתבגר עם המוות והאובדן. למרות שמבוגרים רבים חוששים לספר למתבגרים אודות אובדן, בכדי לחסוך ממנו את הצער והכאב. חשוב ליידע את המתבגרים ולאפשר להם להיפרד, לשתף ברגשות ולהתמודד עם המצב הקשה. תפקיד המבוגרים הוא לספק תמיכה ולהיות קשובים לצרכי המתבגרים.

המשך לקרוא...

 • השכול הצבאי במשפחה ובחברה

השכול הצבאי במשפחה ובחברה

שנים עברו, ההסתכלות על השכול הצבאי הייתה כאל הקרבה וגבורה. מבט זה יצר תחושת הירואיות כלפי הנופלים וכלפי המשפחות הנותרות. בתוך הקולקטיב של כולנו, שזורים קרבות שהפכו למיתוסים וחיילים שהפכו לגיבורים. סביב השכול הצבאי התפתחה הנצחה ענפה הכוללת את ימי הזיכרון, טקסים, אנדרטאות ואתרי הנצחה.

המשך לקרוא...

 • דימוי עצמי והשפעתו על תהליך האבל

דימוי עצמי והשפעתו על תהליך האבל: חלק ב

דימוי עצמי יכול להשפיע על ההתנהגות וההתמודדות עם הקשיים וההסתגלות מחדש לחיים לאחר האובדן. לילדים בעלי דימוי עצמי נמוך יכולים סילופים מחשבתיים שמקשים עליהם...

המשך לקרוא...