דמנציה ואלצהיימר

ד"ר ענבר לבקוביץ - דמנציה ואלהיימר

מחלת אלצהיימר משפיעה על שגרת כל בני המשפחה, עומס רב מוטל עליהם והטיפול עלול להיות מייאש ומתסכל. בני משפחה רבים מתארים תחושות של חוסר אונים ובדידות כאשר הם חשים בכובד המשא הרגשי של המחלה וכאשר הם ניצבים בפני סוגיות מתמידות- התמודדות עם בעיות התנהגות, בטיחות החולה, התלבטות בנושא עובד זר, פעילות ותעסוקה הולמת למצב החולה, החמרה במצב החולה ועוד.
ההתמודדות עם המחלה היא אתגר, שיש בו הרבה כאב וקשיים, ולצידו גם הזדמנות לגילוי חלקים אחרים בעצמי, בחולה ובבני המשפחה.
תמיכה והדרכה מסייעים במתן מידע אודות המחלה, ההתמודדות עם השינויים והאובדנים במהלך הדרך, וליווי רגשי ותמיכה משמעותית. הקשבה וסיוע במציאת פתרונות יכולים לסייע בשינוי איכות החיים של החולה ושל בני המשפחה, בשיפור התקשורת המשפחתית ובהפחתת המצוקה הרגשית.

מאמרים בנושא: דמנציה ואלצהיימר

  • טיפול בהורים מזדקנים

טיפול בהורים מזדקנים

הטיפול בהורה המזדקן הוא משימה מורכבת ולכן יש צורך בהתארגנות משפחתית בכדי לקבל תמיכה רגשית ועזרה פונקציונלית. במקום שיש בו הרבה חוסר אונים, אשמה, בדידות, וחרדה, הדיאלוג המשפחתי הוא בעל ערך משמעותי. ניתן לשוחח על הקשיים; "כמה קשה להכניס לבית סיעודי", ולקבל החלטות משותפות; "האם להביא עובד זר?". עריכת תאום ציפיות הדדי מסייע להבנה ולבניית טיפול מכבד.

המשך לקרוא...

  • אבדנים באלצהיימר ודמנציה

אבדנים באלצהיימר ודמנציה

הדמנציה היא מסע משפחתי, המשפחה עוברת שלבים שונים בהתמודדות הרגשית. טיפול בבן זוג חולה הינו מורכב ומאתגר. במטפל העיקרי עולה קשת רחבה של רגשות ותחושות- חרדה, מתח, בושה, כעס, אכזבה, דיכאון, בדידות, חוסר אונים, הדחקה, בלבול, ייאוש, אשמה, אמביוולנטיות, עצב, געגועים, ריקנות ועוד.

המשך לקרוא...

  • אובדן הדייר בבית אבות

אובדן הדייר בבית אבות

המעבר של האדם המבוגר אל בית האבות מתרחש כאשר האדם או משפחתו חשים כי הוא אינו יכול להישאר בביתו. האיזון מתערער ויש פגיעה בתחושת הביטחון והיציבות של האדם. כאשר אדם זקוק לעזרה וחש תלוי פיזית ורגשית במשפחתו וסביבתו, חל שינוי במאזן הכוחות שמצריך התארגנות מחדש.

המשך לקרוא...

  • ניצולי שואה זקנים בארץ

ניצולי שואה זקנים בארץ

קבוצת הניצולים מקרב כלל אוכלוסיית הזקנים בישראל פגיעה במיוחד, שכן בהיותם זקנים הם נדרשים להתמודד עם הטראומה שחוו בעברם והן עם תהליך הזקנה. פעמים רבות, לאחר ששנים רבות שמרו על עצמם הניצולים מפני מגע עם טראומת השואה, צפים ועולים סיוטים וזיכרונות בשלב בו מופיעה הזקנה, הידרדרות במצב הגופני והפרישה מהעבודה. זאת ועוד, הזקנה מחלישה את עמידותם של מנגנוני ההגנה של האדם, וכעת נותרים הניצולים חשופים ופגיעים יותר מתמיד.

המשך לקרוא...

  • כיצד ניתן להתמודד עם בעיות התנהגות של חולה אלצהיימר

כיצד ניתן להתמודד עם בעיות התנהגות של חולה אלצהיימר?

מחלת אלצהיימר הינה מחלה ניוונית של המוח המאופיינת בקשיים רב תחומיים, ירידה בזיכרון, הפרעות התנהגות וכשל בתפקודי היום יום. בני הזוג והילדים מתמודדים עם שינויים ואתגרים רבים במהלך המחלה, כאשר אחד האתגרים המורכבים ביותר הוא ההתמודדות עם בעיות ההתנהגות של האדם החולה.

המשך לקרוא...

  • דור הסנדוויץ: בין הורים מזדקנים לילדים

דור הסנדוויץ': בין הורים מזדקנים לילדים

דור הסנדוויץ': בין הורים מזדקנים לילדים כילדים האמנו שההורים שלנו כל יכולים ויהיו שם תמיד לדאוג לנו. במרוצת השנים אנו מגלים כי אותם הורים שבעבר הערצנו הופכים תלויים בנו יותר ויותר. כיצד מתמרנים בין המחויבות הכפולה כלפי הורים מזדקנים וכלפי ילדינו שלנו?

המשך לקרוא...

  • אלצהיימר – מחלה לזקנים בלבד

אלצהיימר – מחלה לזקנים בלבד?

מחלת האלצהיימר אינה מופיעה רק בגיל מבוגר. בעקבות דיווחים קליניים מתרבים המחקרים על מקרי אלצהיימר בגילי 65 ומטה, ומחקרים אלו מעידים כי בני 65 ומטה מהווים כ-5%–30% מהסובלים מאלצהיימר.

המשך לקרוא...

ספרים מומלצים

קריאה מעוררת בנו רגשות, מחשבות, הזדהות עם דמויות ונוגעת במקומות רגישים וכואבים שלעיתים קשה לשוחח עליהם באופן ישיר. כאשר אנו קוראים ספרים, אנחנו מביאים למפגש זה את העולם הייחודי שלנו, הסיפור משמש הד לקול הפנימי שבתוכנו.

המשך לקרוא...