אבדנים באלצהיימר ודמנציה


 דמנציה היא תסמונת של ליקויים בתפקודים קוגניטיביים, ירידה בזיכרון, הפרעות התנהגותיות וכשל בתפקודי היומיום. מספרם של חולי אלצהיימר בישראל מוערך בכ-100 אלף. המחלה משפיעה באופן ישיר על שגרת חייהם של כל בני המשפחה- עומס פיזי, נפשי וכלכלי רב מוטל עליהם.

אבדנים באלצהיימר ודמנציה

הדמנציה היא מסע משפחתי, המשפחה עוברת שלבים שונים בהתמודדות הרגשית. טיפול בבן זוג חולה הינו מורכב ומאתגר. במטפל העיקרי עולה קשת רחבה של רגשות ותחושות- חרדה, מתח, בושה, כעס, אכזבה, דיכאון, בדידות, חוסר אונים, הדחקה, בלבול, ייאוש, אשמה, אמביוולנטיות, עצב, געגועים, ריקנות ועוד.
הדמנציה נושאת בתוכה אבדנים רבים איתם צריך המטפל להתמודד- אובדן של עצמאות, אבדן של יכולות, אובדן של שותף, אובדן של קשרים חברתיים, לקראת יתמות/ אלמנות ועוד.

התמודדותו הרגשית המיטיבה של המטפל העיקרי כוללת טיפול מתוך אהבה ודאגה, מבלי לאבד את האוטונומיה ולהיבלע לתפקיד המטפל ללא גבולות. לקבל את האדם כפי שהוא כעת ולנהל תקשרת ודיאלוג עם החולה ועם שאר בני המשפחה. המשימה הפסיכולוגית המורכבת היא להבין את הקושי של החולה, לקבל את התלות ולהכיר בצרכיו החדשים. בנוסף, המטפל צריך להתגבר הנהלת חשבונות רגשית על אירועי העבר וההווה ולדעת לפנות ולקבל עזרה.

טיפול מתוך בשלות רגשית מסייע בהתמודדות עם אבדנים וקשיים, מפחית תחושות אשמה, בושה וקונפליקט ויש בהם פתח להשלמה, סליחה וויתור.

"אף אמת אינה יכול לרפא את העצב שאנו מרגישים מן האובדן של אדם שאהבנו. אף אמת, אף כנות, אף עוצמה, אף אדיבות, אינה יכולה לרפא יגון זה. כל שאנו יכולים לעשות הוא ללוות את העצב הזה עד הסוף, וללמוד דבר-מה ממנו."
(הרוקי מורקמי)